Tri bela vojnika i tri crne vrane

Tri bela vojnika (eng. Three White Soldiers) su formacija koju čine 3 japanske sveće u rastućem trendu (zelene), i signal su za promenu opadajućeg u rastući trend. Cena na otvaranju kod druge i treće sveće niža je od cene na zatvaranju sveće koja joj prethodi, ali im je cena na zatvaranju druge i treće viša od prethodne. Snaga ove formacije je u tome što niža cena na otvaranju u odnosu na cenu na zatvaranju na početku svake od 3 sveće sugeriše da u početku sugeriše da u početku peovlađuju oni koji prodaju. Na kraju svakog od perioda prevagne snaga onih koji kupuju, i dovodi do više cene na zatvaranju u odnosu na prethodni period.

foto: www.mysmp.com
Tri crne vrane (eng . Three Black Crows) su formacija koju čine 3 japanske sveće u opadajućem trendu (crvene), i signal su za promenu rastućeg u opadajući trend.

foto: www.mysmp.com

Jutarnja i večernja zvezda

Jutarnja zvezda (eng. Morning star) je formacija koja se sastoji od 3 japanske sveće i signalizira promenu trenda.

Rastuća jutarnja zvezda (eng. Bullish Morning star) signalizira promenu trenda iz opadajućeg u rastući. Prva sveća ima dugačko crveno telo, druga sveća ima kratko telo (boja nije bitna) koje se nalazi ispod tela prve sveće, a treća sveća je dugačka zelena sveća koja prekriva najmanje 50% tela prve (crvene) sveće.

Padajuća jutarnja zvezda (eng. Bearish Morning star) signalizira promenu trenda iz rastućeg u opadajući. Prva sveća ima dugačko zeleno svetlo telo, druga sveća ima kratko telo (boja nije bitna) koje se nalazi ispod tela prve sveće, a treća sveća je dugačka crvena sveća koja prekriva najmanje 50% tela prve (zelene) sveće.

Večernja zvezda (eng. Evening star) je formacija od 3 japanske sveće koja se nalazi na vrhu rastućeg trenda i signalizira predstojeću promenu u opadajuću. Prva sveća ima dugačko zeleno telo, druga ima malo telo (boja nije bitno) koja se nalazi iznad tela prve sveće, a treća je dugačka crvena sveća koja prekriva najmanje 50% tela prve (zelene) sveće.

foto: midasinvestments.blogspot.com

Obuhvatajuća i harami formacija

Obuhvatajuća formacija (eng. Engulfing) se sastoji od 2 japanske sveće, i potrebno je da tržište bude u jasno definisanom opadajućem trendu. Prva sveća je u boji preovlađujućeg kratkoročnog trenda (opadajućeg) ili dodži. Druga sveća ima boju trenda u koji bi trebalo da se preokrene (rastući). Telo druge sveće potpuno obuhvata telo prve sveće, dok se fitilji ignorišu. Još snažniji signal se javlja kada telo druge sveće obuhvata telo 2 prethodne.

foto: www.onlinetradingconcepts.com
Rastuća obuhvatajuća formacija (eng. Bullish engulfing) signalizira promenu trenda iz opadajućeg u rastući, dok opadajuća obuhvatajuća formacija (eng. Bearish engulfing) signalizira obrnuto. Kao i kod ostalih formacija koje se sastoje od 2 ili više sveća, njihova pozicija u odnosu na ostale se retko sreće u čistom obliku.

Harami formacija (eng. Harami) se sastoji od 2 japanske sveće, po svom izgledu obrnuta engulfing rasporedu. Kod rastuće harami formacije (eng. Bullish Harami), prva sveća je dugačka crvena a druga je mala zelena, čije je telo manje od tela prve sveće, i obuhvaćeno je njime. Harami ukazuje na neodlučnost na tržištu i moguću promenu trenda, za šta ipak treba sačekati potvrdu sledeće formacije. Opadajuća formacija izgleda suprotno od rastuće.

Varijanta haramija je i harami krst (eng. Harami Cross), kada je druga sveća dodži. Signali su isti.

Čekić i suncobran

Beli čekić (eng. White Hammer), ili beli suncobran (eng. White Paper Umbrella) je japanska sveća koja se sastoji od kratkog belog tela sveće, bez ili sa kratkim gornjim fitiljem, i sa dugim donjim fitiljem. Ima dosta zajedničkih osobina sa zmajevim dodžijem, ali poseduje snažnu implikaciju promene trenda. Najviše se koristi kao deo formacije od nekoliko sveća, jer je potrebna potvrda sledeće sveće.

Oboreni beli suncobran (eng. Inverted White Paper Umbrella) nastaje kada je cena na zatvaranju veća od one na otvaranju, tokom natprosečno aktivnog perioda. Gornji fitilj je daleko veći od dužine tela. Ova sveća se naziva još i padajuća zvezda (eng. Shooting Star), i vrlo je snažan signal kao deo komplikovanije formacije.

Crni čekić (eng. Black Hammer), ili crni suncobran (eng. Black Paper Umbrella) je japanska sveća koja se sastoji od kratkog crnog tela sveće, bez ili sa kratkim gornjim fitiljem, i sa dugim donjim fitiljem. Ima dosta zajedničkih osobina sa zmajevim dodžijem, ali poseduje snažnu implikaciju promene trenda.

Oboreni crni čekić (eng. Inverted Black Hammer) nastaje kada je cena na zatvaranju manja od one na otvaranju, tokom natprosečno aktivnog perioda. Gornji fitilj je daleko veći od dužine tela. Donja senka gotovo da ne postoji. Ova sveća se naziva još i padajuća zvezda (eng. Shooting Star), i vrlo je snažan signal kao deo komplikovanije formacije.

foto: www.onlinefinancialmarkets.com

Čigra

Čigra (eng. Spinning Top) je sveća sa kratkim telom, sa gornjim i donjim fitiljima čija je dužina veća od dužine tela sveće. One označavaju neodlučnost između rastućeg i opadajućeg trenda. Boja tela, kao i dužine fitilja nisu od velike važnosti. Kratko telo u odnosu na dužinu fitilja je ono što ih svrstav u grupu „čigrastih“ sveća.

foto: www.ea-coder.com

Dodži

Dodži (eng. Doji) je vrsta japanske sveće kada su cena na otvaranju i cena na zatvaranju iste, ili su skoro iste. U tom slučaju sveća poprima oblik krstića. Prethodi slabljenju trenda.

Kada je cena na otvaranju minimalno veća od cene na zatvaranju, pojavljuje se zeleni dodži, ili beli dodži. U slučaju kada je cena na otvaranju minimalno manja od one na zatvaranju, pojavljuje se crveni dodži, ili crni dodži. Kada su ove cene jednake, pojavljuje se mali dodži.

Sam po sebi, dodži ukazje na neodlučno ponašanje učesnika na berzi, i gotovo uvek se pojavljuje kao deo figure koja signalizira promenu trenda, a retko kada jedan od trendova preovlađuje.

Zmajev dodži (eng. Dragonfly Dodji) je jedan od oblika dodži sveće, gde se cene na otvaranju i zatvaranju nalaze na nivou najviše cene, a ima dugačak donji fitilj (najniža cena dosta ispod najviše cene). Gornjeg fitilja nema, ili je veoma kratak. Ukazuje na rastući trend. Od najvećeg značaja kod ove sveće je analiza najniže cene, koja i ukazuje na neodlučnost iz koje može da implicira promenu trenda. Kada se ova sveća pojavi na dnu trenda, i kada ima veoma dug donji fitilj, to može biti snažan signal budućeg obrta ka rastućem trendu.

Nadgrobni dodži (eng. Gravestone Dodji) je jedan od oblika dodži sveće, gde je dodži blizu ili jednak najnižoj ceni. Ako je gornji fitilj dugačak, to znači da je ova sveća deo rastućeg trenda. Trgovina se odvija po cenama višim od cene na otvaranju, da bi se cena na kraju vratila na početni nivo, koji ujedno predstavlja i najniži cenu. Ovo se može tumačiti samo kao neuspešan oporavak. Kada se pojavi, sigurno oslikava neodlučnost i moguću promenu trenda

Četvorocenovni dodži (eng. Four Price Dodji) je specifičan dodži kod koga su sve četiri cene jednake (cene na otvaranju i zatvaranju, najniža i najviša cena). Predstavljen je samo kao znak minus, bez gornjeg i donjeg fitilja. Signal koji daje je moguća promena trenda, ali treba sačekati potvrdu. Odlična sveća ukoliko pravi gep u odnosu na prethodnu, postajući „zvezda“.

Dugonogi dodži (eng. Long Legged Dodji) je dodži sveća kod koje su cene na otvaranju i zatvaranju jednake, dok je raspon između najniže i najviše cene veći od prosečnog. Telo sveće se mora nalaziti oko sredine raspona najviše-najniže cene. Signalizira moguću promenu trenda. Tumači se kao konsolidacija uz akumuliranje snage. Izuzetno veliki raspon između najviše i najniže cene može značiti da predstoji značajna promena trenda.

foto: startfx.org

Marubozu

Marubozu je duga sveća koja nema jedan ili oba fitilja.

Crni marubozu (eng. Black Marubozu) se smatra izuzetno slabom svećom, i ukazuje na blizinu dna kod opadajućeg trenda. Pojavljuje se uglavnom kao deo kontinuiranog opadajućeg trenda ili kao deo formacije koja ukazuje na obrt ka rastućem trendu, posebno ako se pojavi tokom opadajućeg trenda. Budući da je crna, označava slabljenje opadajućeg trenda.

Beli marubozu (eng. White Marubozu) je često deo kontinuiranog rastućeg trenda ili očekivanog obrta ka rastućem trendu, posebno ako se pojavi u toku opadajućeg trenda.

foto: www.ea-coder.com
Zatvarajući marubozu (eng. Closing Marubozu) nema fitilj od onog dela sveće na kome se nalazi cena na zatvaranju, bez obzira da li je telo belo ili crno. Ako je telo belo (eng. White Closing Marubozu), onda nema gornji fitilj, jer se cena na zatvaranju nalazi na vrhu tela. Crni zatvarajući marubozu (eng. Black Closing Marubozu) nema donji fitilj, jer se cena na zatvaranju nalazi na dnu tela.

Otvarajući marubozu (eng. Opening Marubozu) nema fitilj koji se proteže od onog dela tela sveće na kojem se nalazi cena na otvaranju, bez obzira da li je telo bele ili crne boje. Ukoliko je telo crno, onda nema gornjeg fitilja, zato što se cena nalazi na vrhu tela. Ovo je sveća koja označava opadajući trend. Ukoliko je telo belo (eng. White Opening Marubozu), onda nema doneg fitilja, zato što se cena na otvaranju nalazi na dnu tela. Ovo je sveća koja označava rastući trend.

foto: www.straitsindex.com

foto: www.straitsindex.com

Duga i kratka pozicija

Duga pozicija (eng. long) predstavlja kupovinu akcija, robe ili osnovne valute valutnog para, sa očekivanjem da će cena da raste, tako da se u budućnosti može otkupiti po višoj ceni, i ostvariti dobit na razlici između te dve cene.

Kratka pozicija (eng. short) predstavlja prodaju (pozajmljenih) akcija, robe ili osnovne valute valutnog para, sa očekivanjem da će cena padati, tako da se u budućnosti može otkupiti po nižoj ceni, i ostvariti dobit na razlici između te dve cene.

foto: pixabay.com

Ponuđena i tražena cena

Ponuđena i tražena cena su cene po kojoj se započinju trgovine. Odnosi se na osnovnu valutu u valutnom paru, i. označava koliko jedinica kotirane valute je potrebno za kupovinu ili prodaju jednu jedinicu osnovne valute, tj. koji iznos tržište traži da bi prodalo ili kupilo navedenu (osnovnu) valutu.

foto: forex-tradeinfo.com
Ponuđena cena (eng. Bid), ili ponuđeni kurs, je cena po kojoj klijent može da proda valutni par.

Tražena cena (eng. Ask), ili traženi kurs, je kotirana cena po kojoj klijent može da kupi valutni par.

Prikazuje se kao: ponuđena cena / tražena cena.

foto: www.reviews-fx.com

Ugovor za razliku u ceni

Ugovor za razliku u ceni (eng. Contract For Difference, skraćeno CFD) je dogovor dve strane prema kom prodavac plaća kupcu razliku između trenutne cene nekog instrumenta i njegove cene u budućnosti. Ukoliko je razlika negativna, onda kupac plaća razliku u ceni prodavcu.

Ugovor za razliku u ceni koji omogućava trgovanje cenom nekog finansijskog instrumenta bez potrebe da se postane vlasnik samog tog instrumenta, već na osnovu ovog ugovora.

Omogućava trgovanje samo jednim delom vrednosti samog ugovora (delom lota).

foto: venusion.co.za
Primer. Vrednost ugovora za akcije neke kompanije podrazumeva 10 akcija te kompanije (lot = 10). Ukoliko započinjemo trgovinu akcija te kompanije sa 0,01 lotom (1/100), to znači da trgujemo sa 1/10 akcije te kompanije.

Spred

Spred (eng. Spread) je razlika između kupovne i prodajne cene za isti valutni par, izražena u procentnim poenima, i predstavlja trošak započinjanja jedne trgovine.

foto: www.jeu-legal.com

Prekonoćna kamata

Prekonoćna kamata (eng. Swap) predstavlja kamatu koja se obračunava za držanje započete trgovine preko noći, i predstavlja trošak držanja otvorene trgovine duže od jednog dana. Ipak, može biti i pozitivna i negativna, zavisno od samog instrumenta sa kojim se trguje. Obračunava se za svaki dan u kom se trgovina nastavlja, sve dok se trgovina ne zatvori. 

Kada se govori o prekonoćnoj kamati za trgovanje valutnim parovima, obavljajući kupoprodaju tog valutnog para, dobijamo kamatu za valutu koju smo prodali a snosimo trošak za valutu koju smo kupili. Iz zbira te pozitivne i negativne kamatne stope dobijamo konačnu prekonoćnu kamatu koja, zavisno od valute koju smo prodali i one koje smu kupili, može biti pozitivna ili negativna.

foto: superhotforex.com

Trgovanje pomoću margine

Trgovanje pomoću margine (eng. Margin trading) predstavlja trgovanje uz pomoć besplatnih kratkoročnih sredstava tj. finansijske poluge. Margina ne predstavlja nikakav trošak, već je procenat od ukupnog naloga koji je potreban da bi se omogućilo započinjanje jedne trgovine. Poznat i kao depozit obezbeđenja (eng. Security Deposit).

Na ovaj način možete obaviti trgovinu sa mnogo manjim svotama nego kada ne postoji mogućnost korišćenja finansijske poluge.

Ako Vam broker daje mogućnost finansijske poluge u odnosu 1:200, a želite da obavite trgovinu u vrednosti od 1.000 evra, to znači da u tu trgovinu ulazite sa svojih 5 evra.

foto: xn--e1akkihn8c.xn--p1ai

Finansijska poluga

Finansijska poluga, ili leveridž (eng. leverage), predstavlja odnos između sopstvenog novca koji ste uložili u neku transakciju, i ukupnu vrednost sa kojom, sa tom količinom novca, možete da trgujete.

Primer. Kada je leveridž je 1:100, to znači da na svaki Vaš uloženi 1 evro vi trgujete sa 100 evra, tj. ako npr. hoćete na Foreksu da kupite 1.000 evra (pri leveridžu 1:100), to znači da biste trebali da uložite sopstvenih 10 evra. 

Leveridž omogućava stvaranje većeg profita sa manjim ulozima. Tako i mali investitori dobijaju mogućnost da trguju sa većim svotama novca, koje možda ni ne poseduju, vrše obrt sa njima i prave profit na većim sumama od onih koje su uložili.

Primer. Neko ko možda nema mogućnost da uloži i vrši obrt sa 10.000 evra, mogao bi to da učini sa uloženih 100 evra, uz leveridž 1:100.

Foto: www.forexsq.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...